Wernisaż wystawy fotograficznej „Historie (nie)znane – ludzie (nie)zapomniani”

W dniu 8 listopada 2021 w Urban Lab w Rzeszowie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pn. Historie (nie)znane – ludzie (nie)zapomniani, dokumentującej działania wolontariuszy Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Tadaniach na Ukrainie oraz prezentującej historie Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich.

W projekcie realizowanym w ramach programu Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat 2021, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, udział wzięli: Stowarzyszenie „CRAS” Centrum Rozwoju Aktywności Społecznej wraz z partnerami, Zespołem Szkół Agroprzedsiębiorczości oraz Parafią Rzymsko-Katolicką w Kamionce Bużańskiej (Buskiej) na Ukrainie.

polonika_logo

Program wernisażu obejmował:

• Otwarcie spotkania przez Dyrektora ZSA – panią Ewę Syrylak.
  • Przedstawienie informacji o projekcie przez panią pedagog, Ewę Bar, która jest pomysłodawczynią i organizatorką projektu z ramienia naszej szkoły.
  • Prelekcja na temat Kresów Wschodnich, którą wygłosił pan Artur Brożyniak z Instytutu Pamięci Narodowej.
  • Przedstawienie współczesnej historii Polaków mieszkających w okolicach Tadani przez proboszcza Parafii Rzymsko – Katolickiej w Kamionce Bużańskiej – księdza Grzegorza Ząbka.
  • Relacje pań: Ewy Sałaty i Katarzyny Szewczyk, których przodkowie mieszkali
    w Tadaniach na Ukrainie.
  • Odczytanie wspomnień pani Anny Bartnickiej przez nauczyciela ZSA, panią Joannę Bułat.
  • Wręczenie dyplomów wolontariuszom biorącym udział w projekcie przez prezesa Zarządu Stowarzyszenia CRAS – panią Monikę Bieniek – Altuccini – lidera projektu.
  • Przemówienia zaproszonych gości.
  • Zwiedzanie wystawy fotograficznej dokumentującej realizację projektu Historie (nie)znane – ludzie (nie)zapomniani.

Wyjątkowego charakteru wydarzeniu zorganizowanemu przez Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości nadali goście uczestniczący w otwarciu wystawy, m.in. pani wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” w Rzeszowie pani Bogusława Buda, prezes Oddziału Podkarpackiego ZNP pani Anna Szczołko, pani Jadwiga Miąsik z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa, pani Ewa Sałata oraz pani Katarzyna Pustelny – Szewczyk, których przodkowie mieszkali w Tadaniach na Ukrainie.

Wystawę można zwiedzać w godzinach: 10:00 – 18:00 od 8 do 30 listopada
w Urban Lab na ulicy 3 Maja 13 w Rzeszowie

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WERNISAŻU: https://photos.app.goo.gl/61tjHStShTcVRRJW7

ZOBACZ ZDJĘCIA autorstwa Nataniela Jakubowskiego: https://drive.google.com/drive/folders/1ctjdxUu9nHt8DTDosRs8WsqyrJlIE3F3?usp=sharing

Posłuchaj reportażu Anny Leśniewskiej „Historie znane, nieznane” – Polskie Radio Rzeszów: https://radio.rzeszow.pl/audycje/reportaz-anny-lesniewskiej-historie-znane-nieznane

Zobacz film dokumentujący nasze działania na cmentarzach w Tadaniach

Dowiedz się więcej o projekcie „Historie (nie)znane – ludzie (nie)zapomniani”, realizowanego w ramach programu Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat 2021, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Dowiedz się więcej o naszym wyjeździe do Tadani na Ukrainie…