Śladami historii Polski i Rzeszowa…

Śladami historii Polski i Rzeszowa…

Uczniowie klasy maturalnej wybrali się na spacer związany z historią Polski i Rzeszowa w XX w. Zwiedziliśmy dwie wystawy plenerowe:  „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej” oraz „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”. Po drodze przypomnieliśmy sobie o miejscach pamięci i o ludziach, którzy tworzyli społeczność miasta przed II wojną światową.

Następnie udaliśmy się do siedziby Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie wysłuchaliśmy wykładu i obejrzeliśmy wystawę multimedialną  „20 – 40 – 20”, czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia.

Włączając się w ogólnopolską akcję „Szkoła Pamięta”, zapaliliśmy znicze na grobie Jana Warny Towarnickiego – fundatora naszej szkoły.

Zobacz zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/EVM9X9P46BTitbpP7

W spacerze uczestniczyły wraz z młodzieżą –  p. Anita Drzał i p. Małgorzata Wanat

Opis wystaw:

Plenerowa wystawa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”

Po entuzjastycznym przyjęciu w Oslo i Zagrzebiu, wystawa plenerowa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej” po raz pierwszy jest prezentowana w pięciu miastach Polski: Lublinie, Warszawie, Krakowie, Łodzi oraz Rzeszowie. W stolicy Podkarpacia od 22 października do 14 listopada na Placu Ofiar Getta.

Wystawa jest dostępna dla wszystkich. Za pomocą murali w nowatorski sposób prezentuje wybrane tematy z historii polskich Żydów, przybliża polsko-żydowskie relacje oraz sposoby przywracania pamięci o dawnych sąsiadach przez miejskich aktywistów i lokalne stowarzyszenia.

W kilkunastu sekcjach tematycznych odbiorcy dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim w Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Poruszane są tu także trudne rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w marcu 1968 roku.

Wystawa „Pełno ich nigdzie” powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy. (Estrada Rzeszowska)

Plenerowa wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w Rzeszowie

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” dotarła do Rzeszowa! Z nadzwyczajnymi rodzinnymi opowieściami, niezwykłymi losami i codziennym życiem rodzin II RP – zatrzymanym na starych fotografiach, w dokumentach i innych rodzinnych pamiątkach – można zapoznać się do 14 listopada 2021 r. przy Kościele Farnym.

Wystawa oddaje głos zwykłym ludziom – bohaterom sprzed wieku i ich rodzinom. Śledząc ekspozycję, będzie można zajrzeć do ich domowego ogniska i poznać codzienne życie, a także zwyczaje, rozrywki i modę czasów II RP. Zwiedzający wystawę przeniosą się w czasie i odwiedzą dawne rodziny chłopskie i arystokratyczne, o różnorodnym pochodzeniu, kulturze i przekonaniach religijnych. Poznają również niezwykłe kobiety z tamtych lat i dowiedzą się, jaki był ich udział w odbudowie niepodległej Polski. Ekspozycja ilustruje także burzliwe losy naszych rodaków podczas obrony i w walce o kształt odrodzonej Ojczyzny.

Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych, przekazane przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce. Mieszkańcy Warszawy i turyści mieli okazję zapoznać się z nią po raz pierwszy na jesieni 2020 roku przed Pałacem Staszica, a także podczas tegorocznych wakacji na przedpolu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. We wrześniu wystawa odwiedziła łódzką Manufakturę i Plac Solny we Wrocławiu. Teraz przyjrzeć się jej bliżej będą mogli mieszkańcy Rzeszowa. (Archiwa Państwowe)

Wystawa multimedialna „20 – 40 – 20”, czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia

„Wystawa „20 – 40 – 20” czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN, powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodziliśmy w roku 2020: setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej. Rok 1920 jest dla Polaków symbolem wielkiego tryumfu, natomiast rok 1940 już zawsze będzie kojarzony z katyńskimi dołami, czyli z ludobójstwem – ­jednym z najokrutniejszych w historii ludzkości. Te dwie daty wiele łączy, przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS.

Wystawa była tworzona z myślą o młodych odbiorcach, korzystających z nowoczesnych technologii. Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów pięciu postaci. Ukazuje losy  niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego”.  (IPN Rzeszów)

Linki:

https://estrada.rzeszow.pl/wydarzenia/plenerowa-wystawa-pelno-ich-nigdzie-przywracanie-pamieci-o-polskich-zydach-w-przestrzeni-miejskiej,wyd1146/

https://www.archiwa.gov.pl/pl/aktualnosci/5511-wystawa-archiwa-rodzinne-niepodleglej-zbiorowy-portret-rodzin-ii-rzeczypospolitej-rzeszowie

https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/151499,Otwarcie-wystawy-multimedialnej-20-40-20-czyli-od-Bitwy-Warszawskiej-do-Katynia-.html

Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości
ul. Miłocińska 75
35-232 Rzeszów

tel. 17 748 15 50

fax. 17 748 15 58

sekretariat@zsagro.resman.pl