Uczniowie klasy maturalnej wybrali się na spacer związany z historią Polski i Rzeszowa w XX w. Zwiedziliśmy dwie wystawy plenerowe: „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej” oraz „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”. Po drodze przypomnieliśmy sobie o miejscach pamięci i o ludziach, którzy tworzyli społeczność miasta przed II wojną światową.
Następnie udaliśmy się do siedziby Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie wysłuchaliśmy wykładu i obejrzeliśmy wystawę multimedialną „20 – 40 – 20”, czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia.
Włączając się w ogólnopolską akcję „Szkoła Pamięta”, zapaliliśmy znicze na grobie Jana Warny Towarnickiego – fundatora naszej szkoły.
Zobacz zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/EVM9X9P46BTitbpP7
W spacerze uczestniczyły wraz z młodzieżą – p. Anita Drzał i p. Małgorzata Wanat
Opis wystaw:
Plenerowa wystawa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”
Po entuzjastycznym przyjęciu w Oslo i Zagrzebiu, wystawa plenerowa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej” po raz pierwszy jest prezentowana w pięciu miastach Polski: Lublinie, Warszawie, Krakowie, Łodzi oraz Rzeszowie. W stolicy Podkarpacia od 22 października do 14 listopada na Placu Ofiar Getta.
Wystawa jest dostępna dla wszystkich. Za pomocą murali w nowatorski sposób prezentuje wybrane tematy z historii polskich Żydów, przybliża polsko-żydowskie relacje oraz sposoby przywracania pamięci o dawnych sąsiadach przez miejskich aktywistów i lokalne stowarzyszenia.
W kilkunastu sekcjach tematycznych odbiorcy dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim w Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Poruszane są tu także trudne rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w marcu 1968 roku.
Wystawa „Pełno ich nigdzie” powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy. (Estrada Rzeszowska)
Plenerowa wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w Rzeszowie
Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” dotarła do Rzeszowa! Z nadzwyczajnymi rodzinnymi opowieściami, niezwykłymi losami i codziennym życiem rodzin II RP – zatrzymanym na starych fotografiach, w dokumentach i innych rodzinnych pamiątkach – można zapoznać się do 14 listopada 2021 r. przy Kościele Farnym.
Wystawa oddaje głos zwykłym ludziom – bohaterom sprzed wieku i ich rodzinom. Śledząc ekspozycję, będzie można zajrzeć do ich domowego ogniska i poznać codzienne życie, a także zwyczaje, rozrywki i modę czasów II RP. Zwiedzający wystawę przeniosą się w czasie i odwiedzą dawne rodziny chłopskie i arystokratyczne, o różnorodnym pochodzeniu, kulturze i przekonaniach religijnych. Poznają również niezwykłe kobiety z tamtych lat i dowiedzą się, jaki był ich udział w odbudowie niepodległej Polski. Ekspozycja ilustruje także burzliwe losy naszych rodaków podczas obrony i w walce o kształt odrodzonej Ojczyzny.
Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych, przekazane przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce. Mieszkańcy Warszawy i turyści mieli okazję zapoznać się z nią po raz pierwszy na jesieni 2020 roku przed Pałacem Staszica, a także podczas tegorocznych wakacji na przedpolu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. We wrześniu wystawa odwiedziła łódzką Manufakturę i Plac Solny we Wrocławiu. Teraz przyjrzeć się jej bliżej będą mogli mieszkańcy Rzeszowa. (Archiwa Państwowe)
Wystawa multimedialna „20 – 40 – 20”, czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia
„Wystawa „20 – 40 – 20” czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN, powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodziliśmy w roku 2020: setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej. Rok 1920 jest dla Polaków symbolem wielkiego tryumfu, natomiast rok 1940 już zawsze będzie kojarzony z katyńskimi dołami, czyli z ludobójstwem – jednym z najokrutniejszych w historii ludzkości. Te dwie daty wiele łączy, przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS.
Wystawa była tworzona z myślą o młodych odbiorcach, korzystających z nowoczesnych technologii. Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów pięciu postaci. Ukazuje losy niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego”. (IPN Rzeszów)
Linki:
Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości
ul. Miłocińska 75
35-232 Rzeszów
tel. 17 748 15 50
fax. 17 748 15 58
sekretariat@zsagro.resman.pl